De jó lenne magunk mögött hagyni a túlevést
A következő TEDxYouth@Budapest-en erről is szó esik majd.
A következő TEDxYouth@Budapest-en erről is szó esik majd.
Fabricius Gábor Eltörölni Frankot című, minap bemutatott filmje a politikai pszichiátriáról szól: arról, hogy az előző rendszerben a hatalom a pszichiátriát is felhasználta ellenfelei elnémítására, így az ellenzékieket sokszor nem is börtönbe zárta vagy emigrációra kényszerítette, hanem betegnek minősítette és intézetbe küldte. A témáról a film mellé Papp Bojána háromrészes, ingyenesen elérhető dokumentumfilmet rendezett Túlzott igazságérzet címmel. Kettejükkel beszélgettünk.
A zene és az éneklés fontos szerepet játszhat a stresszel megküzdésben, az érzelmek szabályozásában, pozitív hatással lehet az önbizalomra is.
Pszichés, sőt pszichiátriai szempontból rendkívül sérülékeny életciklus a kamaszkor, hiszen az idegsejtek hálózata a legdinamikusabb fejlődésben van, így az agyban szinte minden esemény, lelki hatás nyomot hagy. Mik lehetnek ilyenkor a veszélyek és miképp előzhetők meg?
Nagyot tévedünk, ha azt hisszük, hogy párválasztásunk, sőt párkapcsolatunk tudatos döntések következménye.
A következő HVG Extra Pszichológia Szalonban többek között erre a kérdésre keressük a választ.
A daganatos betegek szinte mindig felteszik maguknak a kérdést: miért pont én? Mit csináltam rosszul? A rák azonban nem büntetés.
A jól kitűzött életcélok boldogabb jövőt hoznak. De hogyan működik ez?
Teljesítményszorongás és kötődés – két olyan lelki jelenség, amely képes meghatározni a társunkhoz, a szexualitáshoz való viszonyunkat.
Mára messze nem csak szórakozást jelentenek a filmek, sorozatok – a világ megismerésének fontos terepévé váltak. Ezért különösen fontos, hogy mennyire hitelesek szakmailag a bennük ábrázolt karakterek, történések. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus nemrégiben videósorozatot indított Ember a filmben címmel. Vele beszélgettünk.
A legújabb HVG Extra Pszichológia magazin testi-lelki egészségünknek ered a nyomába.
Szülőként, rokonként és barátként is sokat tehetünk azért, hogy a gyerek megszeresse a könyvet, akár már azelőtt, hogy olvasni tudna.
A gyermekkorban jelentkező pszichoszomatikus tünetek okainak feltárása még mindig nem elég hangsúlyos, noha egyre elterjedtebbé válik a nézet, miszerint az érzelmek kifejezésének, felszínre hozásának gátjai a gyerekeket még a felnőtteknél is könnyebben betegítik meg.
A #szeretemalelkem kampány célja, hogy népszerűsítse az öngondoskodást.
Koevolúció, páros reziliencia, mindfulness. Mi köze e divatos kifejezéseknek egy párkapcsolat teherbírásához, krízisekkel szembeni immunitásához?
Az irigység érzése egyidős az emberrel. Ez az evolúciósan az emberi természetbe kódolt ösztön mindannyiunk életében jelen van, bármennyire szeretnénk tagadni, bármennyire tabusítjuk. Az azonban már csak rajtunk múlik, hogy mit kezdünk ezzel az érzéssel: hagyjuk, hogy felemésszen bennünket vagy eszközként használjuk.
Testünk folyamatosan hírt ad lelkiállapotunkról.
Hogyan érjük el, amit szeretnénk, anélkül, hogy megbántanánk másokat?
A gyerekeket természetes kíváncsiság hajtja a számok, a betűk világa felé. Ebben a korban az agysejtjeik közötti kapcsolatok túltermelődése jellemző, ami ráadásul nagyon gyors tanulást lesz lehetővé.
Hogyan tudnánk igazán jelen lenni a mindennapjainkban?